Ekonomicznych eurosów ciąg dalszy, czyli Piwne Imperium

Mam znajomego, który prowadzi w Łodzi pub i sklep z piwami zagranicznymi i polskimi regionalnymi. Swoją drogą ów znajomy zaszczepił we mnie przekonanie, że regionalne browary są zdecydowanie lepsze od koncernowej masówki i od tego czasu nie tykam nic w rodzaju Tyskiego, Warki, czy innego paskudztwa typu Żywiec. Co to ma wspólnego z planszówkami, spyta ktoś. Ano ma. Wyżej wzmiankowany znajomy podesłał mi kilka dni temu linka do profilu FB o powstającej właśnie planszówce traktującej o produkcji piwa. Gra o piwie? Jest dobrze. Gra typu worker placement / resource management o piwie? Jest bardzo dobrze! Jestem, jak to się mówi, nahajpowany. Przyjrzyjmy się bliżej, co nas oczekuje.

Info podstawowe

Spytałem projektantów gry, Filipa Głowacza i Irka Huszczy, o co w ogólnym zarysie chodzi. Oto co usłyszałem:

Jeżeli chodzi o mechanikę to opiera się ona o worker placement oraz micro management. Gracze mają szerokie pole do zarządzania i podejmowania decyzji: rozwój sprzętu, tworzenie/łączenie linii produkcyjnych, zarządzanie surowcami i zasobami (wymiana, sprzedaż na wolnym rynku), recepturami, uprawa jęczmienia i chmielu, a wszystko po to, by sprzedać jak najwięcej własnego piwa.

No dobrze, wygląda na to, że gra wpasowuje się dobrze w to, co lubię w grach ekonomicznych. Wymieniamy drewno na kamień, kamień na krowę, krowę na żelazo, w efekcie mamy święty obrazek wart bazylion punktów zwycięstwa. Wiem, wiem, gra jest o piwie, ale wiecie przecież, o co chodzi.

Aktualnie gra jest w trakcie testów. Autorzy wykombinowali bardzo fajną formę testowania gry – otóż mają one formę objazdówki po piwnych pubach, gdzie w konkretnych datach grę będzie można przetestować. Oczywiście obowiązkowo przy piwku. Z tego, co wiem, premiera planowana jest na sierpień tego roku.

Nie uwierzę, póki nie zobaczę

No a tu na szczęście zobaczyć już mogłem całkiem dużo. Gra ma już bardzo rozwinięte (jeżeli nawet nie finalne) grafiki, z których można całkiem sporo wyczytać. Przyjrzyjmy się więc i pokombinujmy, co tu może siedzieć w środku. Na pierwszy ogień idzie…

piwne-imperium-1

…plansza browaru, czyli plansza gracza. Rozumiem, że każdy będzie takową miał. Mamy tu miejsce na nasz browar, możemy go wyposażać w różne ustrojstwa typu warzelnie, linie do butelkowania i inne takie. Na kartach sprzętu widzimy, że każda karta wymaga jakichś zasobów, pewnie coś też produkuje. Mamy też miejsce na uprawy potrzebnych surowców i trochę przestrzeni na magazynowanie kostek zasobów. Wygląda w miarę standardowo – jest ok.

A potem zobaczyłem kolejną fotkę:

piwne-imperium-2

…receptury! Wooo… mamy różne piwa, które wymagają różnych kombinacji surowców. Już widzę to kombinowanie – mam 4 zielone kostki, 5 żółtych kostek, mogę wyprodukować 2 warki lagera i 3 warki stouta, a może 4 warki stouta, a może 1 warkę IPA i 2 warki koźlaka, a może … aaargh! Ja chcę, gimme, gimme, gimme, gimme!

Ok, w tym momencie Piwne Imperium łokciami i kopniakami w czułe miejsca wbija się na mój radar i rozpycha się wśród innych gier, które aktualnie tam siedzą. Wręcz przesuwa się na czoło kolejki. Pokażę Wam jeszcze kilka fotek, więcej możecie obejrzeć na stronie i profilu FB gry. Z tych tu poniżej już widać, że ważny będzie aspekt marketingowy, czyli reklama naszego piwa i naganianie klientów. Fajnie. Zobaczycie też, że sprzęt w naszym browarze ma kilka wersji – pewnie do upgrade’owania do wersji o lepszej wydajności. Bardzo fajnie. No i last but not least, kwestia samych grafik. Oczywiście rozumiem, że gust jest sprawą indywidualną, ale mnie się bardzo podobają.

 

Na koniec…

… chciałbym jeszcze oddać ostatnie słowo autorom gry:

Gra powstała na pasji do piwowarstwa oraz naszego zamiłowania do Tycoonów na których się wychowaliśmy. To jest nasza pierwsza gra i staraliśmy się zrobić wszystko by była to nie tylko nowa gra, ale ciekawa poprzez klimat oraz mechanizmy, jakie chcemy dopracować (szczególnie jeżeli chodzi o etap produkcji gdzie gracze mieszają składniki, zasilają i utrzymują odpowiednie temperatury na różnych etapach otrzymywania piwa).

Jeżu miłosierny… jeszcze mam temperaturą procesu zarządzać? Wydawać mi tu tę grę i to już!

Więcej o Piwnym Imperium znajdziecie na:

https://www.facebook.com/PiwneImperium

http://piwneimperium.pl/